• GÖKTEPE DANIŞMANLIK
    • Bahçelievler Mh. Atatürk Bulvarı Uğur Apt. B Blok No:2 Sorgun/YOZGAT
Üyelik Girişi
Saat
Site Haritası
Takvim

KALKINMA AJANSI HİBE PROJELERİ

Kalkınma ajansları Hibe proje Programları, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen bir hibe proje programıdır. Türkiye’de 81 ili kapsayan 26 bölgesel kalkınma ajansı sayesinde iktisadi kalkınma, sosyal kalkınma, kırsal kalkınma, küçük ölçekli altyapı projeleri ve KOBİ mali destek gibi alt başlıkları olan hibe proje programları kapsamında KOBİ lere % % 50 hibe proje desteği ile yatırım tutarının en fazla 1.000.000 TL olduğu projeler olarak en çok 500.000 TL geri ödemesiz hibe proje desteği sağlamaktadırlar.

Kalkınma ajansları, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmayı amaçlamışlardır. Ajanslar, faaliyet gösterdikleri bölgeler için temel görevleri bölgelerinde hibe proje duyurularına ilişkin yapılacak projelerle bölgede işbirliğini ve koordinasyonu geliştirmektir. Ülkemizde 26 bölgesel kalkınma ajansı vardır.

KALKINMA AJANSLARI

TR10: İstanbul – (İSTKA) İSTANBUL KALKINMA AJANSI
TR21: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ- (TRAKYAKA) TRAKYA KALKINMA AJANSI
TR22: Balıkesir, Çanakkale –(GMKA) GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI
TR31: İzmir –(İZKA) İZMİR KALKINMA AJANSI
TR32: Aydın, Denizli, Muğla – (GEKA) GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI
TR33: Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak – (ZAFER) ZAFER KALKINMA AJANSI
TR41: Bilecik, Bursa, Eskişehir – (BEBKA) BURSA, ESKİŞEHİR, BİLECİK KALKINMA AJANSI
TR42: Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova –(MARKA) DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI
TR51: Ankara – (ANKARAKA) ANKARA KALKINMA AJANSI
TR52: Karaman, Konya – (MEVKA) MEVLANA KALKINMA AJANSI
TR61: Antalya, Burdur, Isparta – (BAKA) BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI
TR62: Adana, Mersin – (CKA) ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI
TR63: Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye – (DOĞAKA) DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI
TR71: Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir – (AHİKA) AHİLER KALKINMA AJANSI
TR72: Kayseri, Sivas, Yozgat – (ORAN) ORTA ANADOLU KALKINMA AJANSI
TR81: Bartın, Karabük, Zonguldak – (BAKKA) BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI
TR82: Çankırı, Kastamonu, Sinop – (KUZKA) KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI
TR83: Amasya, Çorum, Samsun, Tokat – (OKA) ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI
TR90:Artvin,Giresun,Gümüşhane,Ordu,Rize,Trabzon–(DOKA)DOĞUKARADENİZKALKINMA AJANSI
TRA1: Bayburt, Erzincan, Erzurum – (KUDAKA) KUZEY DOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI
TRA2: Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars – (SERKA) SERHAT KALKINMA AJANSI
TRB1: Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli – (FKA) FIRAT KALKINMA AJANSI
TRB2: Bitlis, Hakkari, Muş, Van – (DAKA) DOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI
TRC1: Adıyaman, Gaziantep, Kilis – (İKA) İPEK YOLU KALKINMA AJANSI
TRC2: Diyarbakır, Şanlıurfa – (KARACADAĞ) KARACADAĞ KALKINMA AJANSI
TRC3: Batman, Mardin, Şırnak, Siirt – (DİKA) DİCLE KALKINMA AJANSI

Kalkınma ajanslarının görev bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’lere Ajanslar 2008 yılından bu yana 500 milyon TL yi geçkin hibe proje desteği sağlamışlardır. Ajanslardan hibe proje desteği almak için öncelikle yapılması gereken kalkınma ajansının hibe proje duyurularını takip etmek, bu konuda çalışan deneyimli hibe proje danışmanları ile sözleşme yaparak hazırlatacağınız proje ve iş planınızı son başvuru tarihinden önce ajansa teslim ettirmektir.

Kalkınma ajansı hibe proje duyurularına ilişkin başvurular KAYS sistemi üzerinden kabul edilmekte olup daha sonra evrak asılları ilgili Ajansa ulaştırılmaktadır. Başvurular sırasına Ajansın faaliyet gösterdiği bölgede faaliyeti olan KOBİ veya gerçek kişiler uygun başvuru sahibi olarak değerlendirilmekle birlikte, başvuruların Ajansıların belirlediği ÖNCELİKLİ ALANLARDA yapılması projenin hibe proje almaya hak kazanması için önemlidir.

Başvuru sürecinden sonra projelerin değerlendirme süreci yaklaşık 2 ay sürmektedir. Bu süre sonunda hibe proje almaya haz kazanan KOBİ’ler ile Kalkınma Ajansları arasında hibe proje sözleşmesi imzalanmakta, sözleşme kapsamında hibe proje almaya hak kazanan KOBİ’lerin sözleşmenin imzalanmasından sonra Kalkınma ajansına hibe tutarının %10’u oranında teminat (nakdi veya banka teminat mektubu) sağlaması gerekmektedir. Sözleşmede belirtilen süre içerisinde, kabul edilebilir nitelikteki teminat şartının yararlanıcı tarafından yerine getirilmiş olması kaydıyla, destek miktarının % 40’ı, yararlanıcıya ait sözleşmede belirtilen banka hesabına ön ödeme olarak hibe proje sözleşmesinden 1-2 ay sonra aktarılır. Ajans tarafından ön ödeme sonrasında yapılacak diğer ödemeler, hak ediş esasına göre gerçekleştirilir. Ara ödemede destek miktarının % 40’ı ve son ödeme olarak % 20’si ise nihai raporun sunumu sonrasında yararlanıcının banka hesabına 30 gün içerisinde aktarılır.

Başvuru sahiplerinin yukarıdaki faaliyet planına başlamadan önce deneyimli bir hibe proje danışmanı ile sözleşme yaparak işe başlamaları, proje başvurusundan önce projenin muhtemel alacağı puanı hesaplatmaları, gerekiyorsa proje kurgularını revize etmeleri yararlarına olacaktır.

KONU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Teşvik Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.73286.7597
Euro7.32017.3495
Hava Durumu